Affärsområdena
Verkställande direktörens översikt
Helsingfors Energis dotter- och intressebolag
Fastighetsaktiebolag Helsingfors Elhus
Helsingfors Energis centrala intressebolag
HelenUtomhusbelysning
HelenUtomhusbelysning omsatte 18,9 miljoner euro. Belysningsplaneringen såldes till Suomen Enegia-Urakointi Oy i början av verksamhetsåret. Affärsområdets personal flyttade från Elhuset och Kvarnbäcken till gemensamma lokaler i den gamla kraftstationsbyggnaden i Viksbacka.
Investeringarna under verksamhetsåret var betydligt större än föregående år efter att byggandet av belysning i nya områden startat. Närmare 200 belysningsprojekt färdigställdes under året, och i dem byggdes eller förnyades sammanlagt 3 200 belysningspunkter.
I Esplanadparken i Helsingfors installerades 100 000 lysdiodlampor i träden som s.k. vinterbelysning. Den positiva responsen på belysningen var glädjande stor från både helsingforsbor och besökare i huvudstaden.