Helen mukaan Climate Leadership Counciliin
Helen on liittynyt kestäviä ratkaisuja globaaleihin ympäristöhaasteisiin etsivään yhdistykseen Climate Leadership Counciliin.
Yhdistyksen tavoitteena on löytää ratkaisuja ilmastonmuutoksen ja luonnonvarojen riittävyyden mukanaan tuomiin haasteisiin.
- Helenissä olemme tehneet paljon töitä hiilineutraalin tulevaisuuden mahdollistamiseksi. Jäsenyys Climate Leadership Councilisissa tuo meille entistä paremmat verkostot tämän työn jatkamiseksi, kertoo johtaja Maiju Westergren.
Helen investoi uusiutuvaan energiaan ja hajautettuun energiantuotantoon. Tavoitteena on vähentää hiilidioksidipäästöjä 20 prosentilla vuoden 1990 tasosta ja nostaa uusiutuvan energian osuus 20 prosenttiin.
Helen on tuonut markkinoille uusiutuvaa energiaa hyödyntäviä tuotteita kuten nimikkopaneelit Suvilahden ja Kivikon aurinkovoimaloista ja uusiutuvan kaukolämmön. Helen tarjoaa asiakkailleen sekä tuulella että vesivoimalla tuotettua sähköä.
Yritysten kasvanut kiinnostus ilmastonmuutoksen torjuntaan näkyy Climate Leadership Councilin jäsenmäärässä, jäseniä on jo 27. Joulukuussa uusiksi jäseniksi hyväksyttiin Helenin lisäksi Huurre Yhtymä, Lassila & Tikanoja Oy sekä Oy SKF Ab. Muita jäseniä ovat mm. Finnair, Gasum, Fortum, Kone ja Ilmarinen.
Climate Leadership Councilin mediatiedote.
Julkaistu: 22.12.2015 08:40
Viestintä
Ajankohtaista
-
Kaukolämmöllä toimiva lumensulatuskenttä ensimmäistä kertaa käytössä Ilmalassa 07.02.2019
-
Heleniltä 12 sähköauton latauspistettä taloyhtiöön Jätkäsaaressa 31.01.2019
-
Helen palkkaa työmaapyöräilijän parantamaan työmaiden liikennejärjestelyjä 30.01.2019
-
Helen varoittaa tilitietojen kalasteluyrityksistä 11.01.2019
-
Kaukolämpö- ja sähköverkkoja kunnostetaan – uusia työmaita käynnistetään ennätystahtia 10.01.2019
-
Kaukolämpö ennätyksellisissä lukemissa - kaukolämpöön liitettiin Helsingissä enemmän tehoa kuin 40 vuoteen 07.01.2019
-
Kaukolämmön hintakausi vaihtuu 21.12.2018
-
Helen ja saksalainen E.ON Liikennevirran pääomistajiksi 20.12.2018
-
Helen hakee kasvua uusista kumppanuuksista 19.12.2018
-
Kaukolämpövuoto Finlandia-talolla aiheutui maaperänäytteiden kairauksesta 10.12.2018