-
Sähkökatko Hermannin, Sörnäisten ja Vallilan alueella on päättynyt Lue lisää
Pellettejä taivasalla
- Teksti: Sofia Grönroos
- 2016-12-19
Kyse on jalostetuista pellettilaaduista, eli paahto- ja höyrypelleteistä eli ns. mustista pelleteistä. Näiden pellettien raaka-aine on käsitelty niin, että pellettien pitäisi kestää ulkona varastoimista aivan kivihiilen tapaan. Tätä on tarkoitus testata. Helmikuusta lähtien 300 litraa molempia pellettilaatuja on varastoitu Hanasaaren voimalaitosalueella. Pelletistä otetaan silloin tällöin näytteitä ja myös pelleteistä läpi valunut vesi otetaan talteen ja analysoidaan.
Valkoinen pelletti, eli kotitalous- tai teollisuuslaatuinen pelletti, ei kestä kosteutta. Valkoinen pelletti on hygroskooppinen, eli se imee itseensä kosteutta. Tällöin pelletti hajoaa ja turpoaa kosteaksi sahapuruksi. Tämän vuoksi vastaavia varastointikokeita ei ole järkevää tehdä valkoisella pelletillä, eikä valkoisen pelletin varastointi onnistuu muissa kuin täysin kuivissa olosuhteissa.

Paahtopellettejä varastointikokeessa.
Varastointikokeet mustille pelleteille tehdään pääasiassa kahdesta syystä. Ensiksi haluamme selvittää hajoaako ulkona varastoitu pelletti, kuinka nopeasti, sekä miten sääolosuhteet vaikuttavat pelletin koostumukseen ja kestävyyteen. Toiseksi haluamme tutkia pelleteistä läpi valuneen veden määrää sekä sitä, mitä läpi valunut vesi pitää sisällään, koska tämä on tärkeää ympäristösuojelun kannalta.
Varastointikoe on vielä kesken. Jo nyt voidaan sanoa, että Hanasaaren voimalaitosalueella varastoidut pellettilaadut kestävät kosteutta huomattavasti paremmin kuin valkoiset pelletit, koska ainakin toistaiseksi mustat papanat ovat vielä pellettimuodossa.

Mustien pellettien varastointikokeet jatkuvat Hanasaaressa.
Avainsanat
biohiili, energianlähteet, Hanasaari, höyrypelletti, kehitysohjelma, musta pelletti, paahtopelletti, pelletti
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
- Sofia Grönroos
- 19.12.2016
Oletko jo kuullut höyrypelleteistä?
Tutkimme parhaillaan vaihtoehtoja tavalliselle vaalealle puupelletille. Haussa on biomassasta valmistettu pelletti, joka olisi vähemmän sitkeää ja muistuttaisi enemmän kivihiiltä, eli käytännössä biohiilipelletti. Torrefioidun eli paahdetun biomassan lisäksi olemme kiinnostuneita myös höyrypellettistä. Mistä tämä ”höyry” sitten tulee?
- Kaj Luukko
- 19.12.2016
Pelletti palaa Hanasaareen
- Sari Väätäjä
- 19.12.2016