Uutinen / 12.10.2026

Helsinki aloittaa toisen talvensa ilman kivihiiltä – lämpöä riittää myös paukkupakkasilla

Helsinki aloittaa toisen lämmityskautensa ilman kivihiiltä. Kaukolämmön toimitusvarmuus perustuu nyt aiempaa monipuolisempaan tuotantorakenteeseen ja uusiin investointeihin, jotka vahvistavat energiajärjestelmän joustavuutta ja varmistavat lämmön riittävyyden myös pitkien pakkasjaksojen aikana. Lämmityskaudella 2026–2027 Helen kasvattaa kaukolämmön tuotantokapasiteettiaan yli 400 megawatilla valmistuvien investointien myötä. Määrä vastaa Jyväskylän kokoisen kaupungin kaukolämmön kulutusta kovilla pakkasilla.

Kaukolämmön kysyntä kasvaa voimakkaasti erityisesti pitkien pakkasjaksojen aikana. Helsingissä lämmöntuotanto perustuu useisiin toisiaan täydentäviin tuotantomuotoihin, kuten lämpöpumppuihin, sähkökattiloihin, bioenergiaan ja hukkalämpöihin. Lisäksi uutta tuotantokapasiteettia tuo myös Eiranrannan lämpöpumput ja sähkökattila.

– Helsingin lämmöntuotanto perustuu monipuoliseen kokonaisuuteen, jossa eri tuotantomuodot täydentävät toisiaan. Yksittäisen laitoksen tai polttoaineen merkitys on aiempaa pienempi, mikä vahvistaa koko järjestelmän toimitusvarmuutta, sanoo Helenin lämmöstä ja jäähdytyksestä vastaava johtaja Timo Aaltonen.

Pitkiin pakkasjaksoihin varaudutaan etukäteen

Lämmöntuotannon kannalta haastavimpia tilanteita ovat pitkät pakkasjaksot, jolloin sää on yhtä aikaa kylmä ja tuuleton. Tällöin lämmönkulutus kasvaa nopeasti samalla, kun tuulivoiman tuotanto voi jäädä vähäiseksi.
 
Näihin tilanteisiin Helen on varautunut huippu- ja varalämpölaitoksilla, joiden tehtävänä on turvata lämmönsaanti myös kaikkein kylmimpinä pakkaspäivinä. 

Vuonna 2025 Helenin kaukolämmön toimitusvarmuus oli yli 99,9 prosenttia, mikä tarkoittaa, että lämpö toimitettiin asiakkaille lähes keskeytyksettä. 

– Olemme irtautuneet kivihiilestä ja seuraava tavoitteemme on irtautua polttoon perustuvasta energiantuotannosta. Samalla pidämme kiinni toimitusvarmuudesta myös kylmimpinä talvipäivinä. Järjestelmässämme on käytettävissä kapasiteettia poikkeuksellisia tilanteita varten, kuten erittäin kylminä ja tuulettomina talvipäivinä. Näin varmistamme, että lämpöä riittää helsinkiläisille, Aaltonen jatkaa.

Uudet investoinnit lisäävät energiajärjestelmän joustavuutta

Helen ottaa lämmityskaudella 2026–2027 käyttöön uusia sähkökattiloita, lämpöpumppuja ja lämpövarastoja Patolassa ja Hanasaaressa. Investointien myötä kaukolämmön tuotantokapasiteetti kasvaa yhteensä yli 400 megawatilla. 

Lisäksi Hanasaaren uusi lämpövarasto pystyy varastoimaan noin 1 000 megawattituntia lämpöenergiaa. Se vastaa noin 200 kerrostaloasunnon vuotuista lämmitysenergian tarvetta. Lämpövaraston etuna on, että lämpöä voidaan varastoida silloin, kun energiaa on paljon saatavilla, ja hyödyntää myöhemmin kysynnän kasvaessa. 

Uudet investoinnit vahvistavat toimitusvarmuuden lisäksi energiajärjestelmän joustavuutta ja auttavat vastaamaan lämmön kysynnän vaihteluihin erilaisissa sääolosuhteissa. Samalla ne tukevat Helenin tavoitetta irtautua polttoon perustuvasta lämmöntuotannosta.

Lue lisää aiheesta

Lämpö