
Finländarna föredrar ett välbekant elavtal, även om ett nytt alternativ kan bli förmånligare
Enligt Helens Riksomfattande energigallup skulle över hälften av finländarna för närvarande välja ett elavtal med fast pris. Enligt enkätundersökningen skulle 54 procent av finländarna för närvarande välja ett avtal med fast pris, 27 procent börsel och 11 procent ett avtal med förbrukningspåverkan.
I ett avtal med förbrukningspåverkan är elens grundpris stabilt, men kunden kan påverka det slutliga priset genom att förlägga sin förbrukning till förmånligare timmar.
I en tidigare publicerad undersökning från Helen, som baserade sig på faktisk kunddata, visade sig ett tidsbundet elavtal med förbrukningspåverkan vara det förmånligaste avtalsalternativet för en boende i ett eluppvärmt småhus under en granskningsperiod på ett år.
– Avtal med förbrukningspåverkan är fortfarande ett ganska nytt fenomen, så det är förståeligt att de inte är konsumenternas förstahandsval jämfört med avtal med fast pris eller börselavtal. Resultaten som baserar sig på faktisk förbrukningsdata visar dock att ett avtal med förbrukningspåverkan kan vara ett mycket beaktansvärt alternativ för en småhusboende, eftersom nästan 70 procent av de kunder som valde ett tidsbundet avtal med förbrukningspåverkan sparade jämfört med ett tidsbundet avtal med fast pris under granskningsperioden på ett år, säger Eliisa Puska, direktör med ansvar för Helens konsumentkunder.
Information om Helens riksomfattande energigallup:
Materialet till Helens andra riksomfattande energigallup 2026 samlades in av Verian genom en webpanelundersökning i början av oktober 2026. Enkäten besvarades av 1 021 personer, och urvalet representerar den vuxna befolkningen på det finländska fastlandet (felmarginal ±3,1 procentenheter).