Uutinen / 22.7.2026

Helen purkaa hiilenpurkulaitteita Ruoholahdessa

Helen aloittaa Helsingin Ruoholahden Tammasaarenaltaalla sijaitsevien hiilenpurkulaitteiden purkutyöt heinä–elokuun vaihteessa. Työt liittyvät käytöstä poistuneeseen kivihiili-infrastruktuuriin.

Purkutyöt näkyvät satama-alueella ja voivat ajoittain aiheuttaa melua ympäristöön. Työt pyritään toteuttamaan siten, että niistä aiheutuu mahdollisimman vähän haittaa lähialueille.

Hiilenpurkulaitteet ovat aiemmin palvelleet Salmisaaren energiantuotantoa. Helen luopui kiivihiilen käytöstä keväällä 2025.

Huomio!

Tämä uutinen on julkaistu ennen EU:n vihreän siirtymän kuluttajansuojadirektiivin voimaantuloa Suomessa (27.9.2026). Uutisen sisältöä ei ole arvioitu direktiivin mukaisia ympäristöväittämiä koskevia vaatimuksia vasten.

Lue lisää aiheesta

Lämpö